کاربرد هیدروکسید آلومینیوم چیست؟

کاربرد هیدروکسید آلومینیوم

کاربرد هیدروکسید آلومینیوم

شما میتوانید برای اطلاع از کاربرد هیدروکسید آلومینیوم  متن زیر را مطالعه نمایید.

بخش اول کاربرد هیدروکسید آلومینیوم :

سنگ­های مصنوعی (کورین):

سنگ­های مصنوعی یا Solid Surface که در بازار ایران بعنوان سنگ­های کورین نیز شناخته می­شوند، در واقع آمیزه­ای است از هیدروکسید آلومینیوم و یک رزین که ظاهری شبیه سنگ­های طبیعی دارد. واژه ” کورین” در واقع نام برند تجاری بود که اولین بار شرکت دوپونت آمریکا بر این محصولات نهاد و امروزه بسیاری از افراد سنگ های مصنوعی را با همین نام می­شناسند. امروزه سنگ­ های کورین در آشپزخانه، هتل­ها، سرویس­های بهداشتی، مراکز اداری و تجاری و … به عنوان یک رقیب جدی برای سنگ­های طبیعی بکار می­روند.

کاربرد هیدروکسید آلومینیوم

سنگ­های کورین دارای مزایای متعددی است که از آن جمله می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاوم در برابر خش و ترک خوردگی
 • سطوح درخشان و مقاوم در برابر انواع لکه ها
 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی مختلف
 • مقاوم در برابر حرارت
 • نصب آسان و سریع، بدون درز
 • دارای قابلیت شکل پذیری
 • تنوع رنگ بالا و قابلیت تولید در انواع طرح­های مختلف

امروزه نه تنها برای پوشش سطوح، بلکه برای کابردهای دیگری نظیر سینک ظرفشویی، دیوارپوش، روشویی، وان حمام و … از سنگ­های کورین استفاده می­شود.

شکل زیر فرآیند  تولید سنگ­های کورین را نشان می­دهد.

کاربرد هیدروکسید آلومینیوم چیست؟

یکی از اصلی ترین کاربرد های هیدروکسید آلومینیوم در تولید سنگ­های مصنوعی است. این مواد که نخستین بار توسط شرکت دوپونت با نام تجاری ” کورین” تولید شدند امروزه طرفدارن بسیاری پیدا کرده اند و توسط تولید کنندگان مختلفی، از جمله تولید کنندگان داخلی به بازار عرضه می­شوند.

در واقع میزها، سینک­­ها و سایر سطوح آشپزخانه، وان حمام، روشویی­های و متعلقات سرویس بهداشتی هم اکنون بیش از 50 سال است که توسط سنگ­های مصنوعی تامین می­شوند. آنچه ممکن است روزگاری به عنوان مد روز در نظر گرفته شده باشد، اکنون چنان اثبات شده است که تعداد کمی از مواد جایگزین ، موفق به رقابت با آن شده اند . در میان جایگرین­های سنگ­های طبیعی، سنگ های مصنوعی، بسیار بیشتر از مواردی چون لمینیت به سنگ طبیعی شباهت دارد.

همانطور که پیش از این اشاره شد سنگ­های مصنوعی (Solid Surface Stones) نخستین بار با تلاش شرکت دوپونت (آمریکا) به بازار معرفی شدند. ایده اختراع آن، داشتن سطحی بود که منطقا شبیه سنگ طبیعی باشد ، اما بر خلاف سنگ ، غیر متخلخل بوده و از براقیت بیشتری برخوردار باشد. علاوه بر آنکه شرط زیبایی در این اجزا در نظر گرفته شده است، لازم است تا  این مواد از استحکام کافی برای مقاومت در برابر ترک خوردن و شکستن برخوردار باشند.  کلمه Solid که در نامگذاری لاتین سنگ­های مصنوعی بکار رفته است، این واقعیت را تداعی می­کند که هدف واقعی شرکت دوپونت ایجاد سطحی بود که از بالا به پایین یکسان باشد و یک محصول همگن را تشکیل دهد . همچنین قابلیت ترمیم و عدم رویت درز و ترک­ها که در سنگ­های طبیعی کاملا واضح است در سنگ­های مصنوعی (کورین)، بسیار مورد توجه بوده است.

کاربرد هیدروکسید سنگ های کورین

 

 

لازم به ذکر است که پودر هیدروکسید آلومینیوم جزء اصلی تشکیل دهنده سنگ­های کورین است که شرکت کیمیا ابتکار پویش پارس در سه گرید اصلی A، Aplus و B به تولید این محصول برای مصرف در صنایع تولید سنگ­های کورین می­پردازد.

از مزایای سنگ­های مصنوعی می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساختار تقریباً غیر متخلخل:

اگرچه عموما سطوح بکار رفته در داخل ساختمان کاملاً متخلخل نیست، اما وجود تخلخل در سطح مصالح ساختمانی مثل سطح کاشی، سرامیک، کانتر آشپزخانه، کوارتز و… موجب جذب و تجمع باکتری­ها و سایر میکرو ارگانیسم­ها می­گردد. بنابراین، سنگ­های مصنوعی با دارا بودن یک سطح یکپارچه می­توانند تجمع میکروارگانیسم­های بیماری­زا را به حداقل برسانند. اهمیت این مورد در ایجاد یک پیشخوان تمیز و بهداشتی در آشپزخانه یا در کاربردهای مرتبط با سرویس بهداشتی، خود را کاملا نشان می­دهد.

کاربرد هیدروکسید آلومنیوم در سنگ های کورین

 • ایجاد یک سطح همگن:

 برخلاف کاشی ها، لمینت یا سرامیک ، سنگ­های کورین دارای یک ساختار یکپارچه هستند و در نگاه نخست، نه تنها لایه لایه نبوده، بلکه دارای یک عمق دید مشخص بوده که بر زیبایی و دوام این مواد می­افزاید.

 • تعمیر آسان:

سنگ­های مصنوعی تا حد قابل ملاحظه­ای نسبت به خش پذیری مقاوم هستند. با این حال اگر سطح آن در اثر برخورد شدید اجسام تیز خراشیده شود و یا اینکه سطح دچار برش شود، می­توان با یک کاغذ سنباده ریز دانه و اعمال یک نیروی ملایم، خراش ها را سنباده زد و سطح را صیقل داد.

 • نظافت آسان سطوح:

همانگونه که پیش از این گفته شد،  سنگ کورین  به علت دارا بودن سطحی یکپارچه و نفوذ ناپذیر، دارای مقاومت بسیار مناسبی در برابر انواع لکه­ها، خصوصا لکه های ناشی از مواد رنگی و چسبنده است. در صورت آلوده شدن سطح، بدون باقی ماندن هیچ گونه اثری در سطح آن، به سادگی پاک می شود. این موضوع در سطوح آشپزخانه و حتی در روشویی­های بکار رفته در سرویس­های بهداشتی دارای اهمیت است.

 • درخشندگی سطح:

عموما سنگ های مصنوعی دارای ظاهری روشن و شفاف بوده و اغلب می­توانند نور را از خود عبور دهند.  این قابلیت باعث می شود نور با رنگ و بافت سنگ گونه آن ترکیب شود و ظواهری زیبا و جذاب از نور پردازی ایجاد نمایند.

 • مقاومت حرارتی و دمایی:

سنگ مصنوعی کورین در برابر تغییرات دما و شوک های حرارتی مقاوم است و دچار ترک خوردگی نمی­شود.

 • تنوع در طرح و رنگ:

از خصوصیات دیگر سنگ مصنوعی کورین تنوع در طرح و رنگ است. محیط آشپزخانه می­تواند از نظر روانی حس آرامش را ایجاد نماید. از سوی دیگر استفاده از رنگ های روشن محیط آشپزخانه را وسیع تر جلوه می دهد و موجب القای حس نشاط و آسودگی خاطر می­شود. همچنین استفاده از رنگ های روشن، خصوصا در کاربردهای بیمارستانی سطوح آلوده و کدر را بهتر نشان می دهد. این مورد باعث می شود، نظافت محیط های مطب، بیمارستان، درمانگاه و یا آزمایشگاه­های تشخیص پزشکی با سهولت و ایمنی بیشتری انجام گیرد. همچنین رنگ های روشن در این فضاها از نظر روانی می­تواند حس پاکیزگی را به شکل واقعی القا کند.

کاربرد هیدروکسید آلومنیوم در بیمارستان

همچنین از معایب سنگ­های مصنوعی (کورین)، می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خش پذیری تحت تنش­های شدید:

صاحبان خانه هایی که سطح میزهای سطح جامد دارند باید بیشتر مراقب استفاده از وسایل تیز روی صفحات سنگ­های مصنوعی نصب شده باشند. زیرا این سطوح توسط چاقوها و ظروف تیز، تحت نیروی بالا خراشیده می شوند.

 • تغییر شکل در اثر گرمای زیاد :

سنگ­های مصنوعی (کورین) می توانند در برابر حرارت تا 212 درجه فارنهایت مقاومت کنند اما در دماهای بالاتر امکان تغییر شکل وجود دارد. این بدان معنی است که ماهی تابه­ها و یا قابلمه­های داغ نباید روی پیشخوان آشپزخانه قرار گیرند.

علاوه بر هیدروکسید آلومینیوم که جزء اصلی سنگ­های مصنوعی را تشکیل می­دهد، رزین نیز یکی از اجزای اصلی این مصنوعات است. عموما برای چنین کاربردهایی از رزین­های اکریلیک یا پلی استر استفاده می­شود. سنگ­های کورین تهیه شده بر پایه پلی استر ارزان تر هستند اما خواص مکانیکی و خم پذیری سنگ­های تولید شده با رزین اکریلیک در سطح بالاتری است.  برخی از برندها مانند استارون،  کاملا از رزین اکریلیک هستند.

امروزه تولیدکنندگان سنگ­های کورین اغلب زمانی از رزین اکریلیک استفاده می­کنند که  نیاز به انجام ترموفرمینگ بسیار عالی وجود داشته باشد.  به طور معمول ورق­های کورین در حدود 33 درصد رزین های اتصال دهنده و 66 درصد مواد معدنی هستند. که این مواد معدنی اغلب همان هیدروکسید آلومینیوم (ATH) است. در واقع هیدروکسید آلومینیوم کمک می کند تا سنگ کورین قوام و سختی خود را حفظ کند. در مقایسه با سنگ های کوارتز که  تقریباً دارای 10درصد رزین و بقیه مواد معدنی هستند، میزان رزین بکار رفته در سنگ کورین بیشتر است. همچنین سنگ­های کورین در موارد دیگری نیز با سنگ­های کوارتز تفاوت دارند که از آن جمله می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در سنگ­های کورین با توجه به فرمولاسیون تشکیل دهنده آن­ها، تنوع رنگی بیشتری نسبت به سنگ­های کوارتز وجود دارد.
 • سنگ کوارتز در مقایسه با سنگ­های مصنوعی کورین مقاومت بیشتری نسبت به خراشیده شدن توسط اجسام تیز دارد.  پس در محل هایی که ممکن است صفحات بکار گرفته شده مورد خط و خش قرار بگیرد بهتر است از سنگ کوارتز استفاده شود.
 • در فرآیند ساخت و نصب، مفاصل بین دو صفحه کورین اغلب غیر قابل مشاهده است. برای این کار از رزین اپوکسی یا اکریلیک در درزها استفاده می کنند و پس از خشک شدن رزین، با سمباده نرم آن را یک دست می کنند به نحوی که هیچگونه شکاف با درزی قابل مشاهده نباشد. این درحالیست که این عمل در صفحات کوارتز مشکل به نظر می­رسد.
 • در سنگ کوارتز به علت سختی بیشتر، به صیقل کاری و ساب مقاومت بیشتری نشان می دهد و همچنین پس از نصب، ترمیم آن دشوار تر است.
 • در سنگ کوارتز به علت استفاده از مواد معدنی بیشتر نسبت به کورین، در برابر اشتعال مقاومت بیشتری از خود نشان می­دهد.

در کنار نکاتی که در تولید سنگ­های مصنوعی به آن دقت می­شود، در نصب آنها نیز باید نکات متعددی را مد نظر قرار داد. بطور مثال، در بسیاری از موارد، جهت نصب، نیاز به ایجاد یک برش در صفحه یا سینک کورین هستند. توصیه می­شود که در چنین مواردی،  با سمباده زدن در لبه ها و سطح تیز ایجاد شده، آن­ها را به لبه­ های گرد تبدیل کرد تا میزان آسیب به لبه ­های کار به حداقل ممکن برسد. همچنین قطعات برش داده شده که امکان استفاده از آن­ها وجود ندارد را می­توان به یک تخته برش تبدیل کرد.

شرکت کیمیا ابتکار پویش پارس با تهیه پودر هیدروکسید آلومینیوم با خلوص بالا و به صورت کاملا خشک، افتخار دارد که بخش مهمی از نیاز صنایع تولیدکنندگان صنایع سنگ­های مصنوعی را برآورده سازد.

بخش دوم کاربرد هیدروکسید آلومینیوم :

تولید مقره­های سیلیکونی و سایر قطعات لاستیکی مقاوم در برابر شعله (ضد حریق)

مقره یک نوع عایق الکتریکی است که برای اتصال کابل به دکل­ها یا تیرهای انتقال برق به کار می­رود. در واقع مقره­ها یکی از اساسی­ترین بخش­های خطوط انتقال برق می­باشند که وظیفه آن ایزوله کردن هادی از بدنه برج انتقال است و باید بتواند مقاومت مکانیکی و تحمل دمایی بالایی داشته باشد. مقره­ها با جنس­های متنوع چینی، شیشه­ای، کامپوزیتی و سیلیکونی بکار می­روند. در خطوط فشار قوی انتقال برق یکی از مهمترین مشکلات ایجاد شده، تخلیه الکتریکی هنگام بارش باران یا تجمع گرد و غبار و انواع آلودگی­ها بر روی مقره­هاست. این امر در محیط­های با هوای شرجی و مرطوب بیشتر جدی­­تر است که این امر موجب خسارت به ساختار شبکه انتقال برق و خاموشی­های گسترده می­گردد. اگرچه شست و شوی مقره­ها در ابتدا به عنوان یک راهکار مطرح شد، اما این روش نیز به علت مشکلاتی نظیر نیاز به قطع موقت شبکه انتقال چندان مطلوب و عملیاتی نبود. به همین علت استفاده از مقره­های از جنس لاستیک سیلیکون به عنوان یک راه حل مناسب مطرح شده است.

کاربرد هیدروکسید آلومینیوم در پلاستیک

مزایای مقره­های سیلیکونی :

 • خاصیت آبگریزی بالا:

این خاصیت باعث می­شود تا در هنگام بارندگی لایه پیوسته­ای از آب روی سطح شکل نگیرد و در تخلیه الکتریکی ممانعت ایجاد گردد.

 • خاصیت ضد آلودگی:

زنجیره­های پلیمری سیلیکونی تمایل دارند تا در روی سطح قرار گیرند، به همین علت، ذرات گرد و غبار که به تدریج روی سطح قرار می­گیرند، به درون ماتریس سیلیکونی کشید شده و به نوعی مانع از تجمع این ذرات بر روی سطح مقره خواهد شد که در نهایت از پدیده تخلیه شارژ الکتریکی جلوگیری خواهد شد.

 • ترمیم آسیب­ها و ترک­های سطحی:

مشابه دلایلی که در قسمت قبل مطرح شد، مقره­های سیلیکونی می­توانند سطح خود را ترمیم کنند.

هیدروکسید آلومینیوم به عنوان یکی از اجزای اصلی مقره­های سیلیکونی بکار می­رود. این ماده علاوه بر ایجاد مقاومت در برابر حریق منجر به افزایش استحکام مکانیکی می­شود.

شرکت کیمیا ابتکار پویش پارس با تهیه محصول هیدروکسید آلومینیوم ریز دانه (ذرات کمتر از 5 میکرون) توانسته است نیاز این صتایع تولید کننده مقره­های سیلیکونی را برطرف سازد و در کاربرد هیدروکسید آلومینیوم  سهیم باشد

بخش سوم کاربرد هیدروکسید آلومینیوم:

صنایع شیمیایی و کاتالیست

کاتالیست یا کاتالیزورها بعنوان یک جزء استراتژیک در صنایع مهمی چون تولید فولاد و پتروشیمی­ها مطرح هستند که پیشبرد این صنایع استراتژیک بدون حضور کاتالیست امکان پذیر نخواهد بود.

امروزه پایه کاتالیست­ها به منظور کاهش هزینه و توزیع مناسب و یکنواخت جزء موثر و نیز افزایش سطح تماس آنها به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می­گیرد. سطح ویژه مناسب، استحکام و تخلخل قابل کنترل از ویژگی­های یک پایه کاتالیستی است. هیدروکسید آلومینیوم و ترکیب مشتق شده از آن یعنی آلومینا، برای تولید پایه کاتالیست بکار می­رود.

کاربرد هیدروکسید آلومینیوم  صنایع شیمیایی

شرکت کیمیا ابتکار پویش پارس توانسته است با تولید هیدروکسید آلومینیوم ریزدانه و با خلوص بالا، برای رفع نیاز صنایع شیمیایی کشور گام بردارد.

جهت دریافت اطلاعات فنی و قیمت محصول با ما در تماس باشید.

 

بخش چهارم کاربرد هیدروکسید آلومینیوم:

در صنایع سیم و کابل

بسیاری از آتش سوزی ها بر اثر اتصال برق و جرقه­های الکتریکی آغاز می­شود، از سوی دیگر وجود ترکیبات هالوژنه در پوشش­های سیم و کابل می­تواند در اثر حرارت گازهای سمی هالوژن دار تولید کند که موجب آسیب دستگاه تنفسی و حتی خفگی، به خصوص در مکان­های بسته، می­شود. لذا، امروزه استفاده از کامپاندهای مبتنی بر ترکیبات پلی الفین که در آن­ها از مقادیر بسیار بالایی از هیدروکسید آلومینیوم استفاده می­شود و به کامپاندهای HFFR معروف هستند، رایج شده است. شرکت کیمیا ابتکار پویش پارس با تولید هیدروکسید آلومینیوم با اندازه ذرات ریز آمادگی خود برای تامین نیاز صنایع تولید کننده کامپاندهای سیم و کابل را اعلام می­دارد.

کاربرد هیدروکسید آلومینیوم در صنایع سیم و کابل

کامپاندهای پوشش کابل عاری از هالوژن ( Halogen-Free flame retardants (HFFR

هیدروکسید آلومینیوم علاوه بر کاربرد در صنایع شیمیایی و صنایع سنگ­های مصنوعی، در تولید انواع قطعات پلیمری مقاوم در برابر حریق نیز به کار می­رود. یکی از اساسی ترین مصارف هیدروکسید آلومینیوم از این نظر، کاربرد آن در تهیه پوشش­های عایق کابل عاری از هالوژن است که در صنعت   با عنوان اختصاری HFFR شناخته می­شود.

 • ساختار کلی کامپاندهای عاری از هالوژن:

مشتقات پلی اتیلن به عنوان اصلی ترین پلیمر مصرفی در تولید کامپاندهای عاری از هالوژن، دارای خواص عایق برجسته ای است، اما به راحتی قابل احتراق است که باید بر این اساس ضد شعله شود. در اوایل دهه 1980 اولین گزینه های جایگزین برای ترکیبات PVC ، که تقریباً تا آن زمان فقط به طور انحصاری استفاده می شد ، توسعه یافت. این پیشرفت همچنین با توجه به نگرانی روزافزون مردم در مورد انتشار مواد خطرناک به طور کلی و در مورد شیوع آتش سوزی به طور خاص پیش رفت.

اخیراً مقررات دقیقتر محصولات ساختمانی اروپا (CPR) به اجرا درآمده است. هدف آنها محافظت از مردم ، اموال و محیط زیست با کاهش بیشتر خطر آتش سوزی ، به تأخیر انداختن آتش سوزی و به حداقل رساندن تشکیل دود است. ترکیبات عایق کابل HFFR ، تولید شده با سیستم هایBUSS Co-kneader Extruders  از استانداردهای ایمنی اروپا برخوردار هستند. برای تولید پوشش­های کابل HFFR ضمن رعایت مقررات CPR در بسیاری از موارد از بازدارنده های شعله مبتنی بر هیدروکسید آلومینیوم به بهترین وجه استفاده می شود. در طول سال ها ، مفاهیم و مواد دیگری مانند برخی مواد معدنی آسیاب شده و نانو پرکننده ها نیز برای چنین کاربردی تولید و به بازار عرضه شده اند.

کاربرد هیدروکسید آلومینیوم در صنعت کابل

در اروپا و همچنین در بسیاری از کشورها، مقرراتی وضع شده است که استفاده از ترکیبات HFFR برای تأسیسات مختلف (خصوصا تأسیسات عمومی) را واجب می­داند. از جمله این موارد می­توان به ساختمان­ها ، تونل ها، پالایشگاه­ها و پتروشیمی­ها و … اشاره کرد. در آینده انتظار می رود این مقررات در کشورهای در حال توسعه نظیر هند ، چین و کشورهای خاورمیانه نیز اعمال شود، چنانچه در حال حاضر، این مورد در بسیاری از کاربرد­های حساس مانند احداث نیروگاه­ها، پالایشگاه­ها و پتروشیمی­ها و بسیاری از ساختمان­های دولتی یک الزام محسوب می­شود. در حقیقت، در ساخت و سازهای کارخانه ای و مهندسی، استفاده از ترکیبات HFFR برای تاسیسات پیچیده و مربوط به ایمنی مانند نیروگاه ها، صنایع شیمیایی و دارویی، مراکز داده و … به منظور به حداقل رساندن خطرات و آسیب های ناشی از آتش سوزی، بسیار مورد توجه بوده است.  به منظور تأمین نیازهای خاص برای خواص بازدارنده شعله ، به طور کلی لازم است در کامپاند تهیه شده از 50 تا ٪70 از مواد پرکننده مناسب اضافه شود که حتی برای برخی از کاربردها این میزان تا ٪80 نیز می­رسد. افزودن فیلر معدنی در چنین سطحی با توجه به  لزوم حفظ سایر خصوصیات فیزیکی و مکانیکی و کنترل فرآیند آمیزه سازی، و همچنین از سوی دیگر امکان کاربرد و بکارگیری آن در تولید کابل و استفاده نهایی از آن، پیامدهای چالش برانگیزی را به دنبال دارد. بنابراین فرمولاسیون بر پایه کوپلیمرهای پلی اتیلن ترجیح داده می شود، تا بتوان جذب پرکننده بیشتری را امکان پذیرکرد. همچنین به کارگیری ماشین آلات کامپاندینگ که نوع جدید از اکسترودرهای طرح BUSS هستند باعث شده اند تا از نظر فرایند تولید نیز بر این چالش ها غلبه شود. قابلیت های خاص اکسترودرهای BUSS Co-Kneader  برای چنین برنامه هایی که در بالا ذکر شد بسیار مناسب است. به لطف اصل عملکرد مناسب آن­ها، که موجب اختلاط برشی شدید است،  بالاترین بازده اختلاط ممکن شده و کیفیت مطلوب محصول را با حداکثر توان عملیاتی امکان پذیر می کند. در واقع نرخ برش بالا ​​امکان اختلاط کنترل شده در ترکیب را در دماهای پایین فراهم می کند و احتمال تخریب حرارتی را به حداقل می­رساند.

 

کاربرد پودر هیدروکسید در صنعت سیم کابل

به علت بروز حوادث ناشی از آتش سوزی­های گسترده، در مکان­های عمومی محصور مانند هتل­ها ، بیمارستان­ها، ساختمان­های بلند، سیستم های مترو و فرودگاه­ها  ترکیبات پلاستیکی مورد استفاده در سیم کشی و کابل و عایق بندی باید با مواد بازدارنده شعله فرموله شوند که باعث گسترش آتش و تولید دود کم شود. ، تا افراد بتوانند با خیال راحت و سریع تخلیه شوند. برخی نگران این هستند که ترکیبات سیم و کابل معمولی ، که از مواد بازدارنده شعله حاوی PVC یا هالوژن استفاده می کنند ، ممکن است بخارهای مضر در آتش ایجاد کند. راه حلی برای این نگرانی ، ترکیبات کم هالوژن بدون دود (LSHF) هستند یا ترکیبات ضد شعله هستند که مقدار کمی دود تولید می کنند و فاقد مواد هالوژنه هستند. این ترکیبات از پلاستیک غیر PVC استفاده می کنند و به جای ترکیبات حاوی هالوژن از بازدارنده های شعله بدون هالوژن استفاده می کنند. این ترکیبات) به عنوان “هالوژن صفر با دود کمLSZH  یا LS0H یا گاهی LSOH  و نیز شناخته می شوند.

از ترکیبات LSHF در انواع طراحی های کابل های صنعتی ، کابل های کواکسیال و کابل های فیبر نوری استفاده می شود. از ترکیبات LSHF می توان در مناطق حاوی تجهیزات گران قیمت یا حساس ، از جمله مبادلات ارتباطی ، سکوهای دریایی ، برنامه های نظامی ، تأسیسات تولید برق ، تاسیسات نفت و پتروشیمی و بسیاری موارد دیگر استفاده کرد ، زیرا در مقایسه با ترکیبات هالوژنه در هنگام احتراق گاز اسید کمتری تولید می کنند.

 • هالوژن ها چیست؟ وجود آن چه خطراتی را در آتش سوزی ایجاد می­کند؟

هالوژن ها گروهی از عناصر هستند که شامل فلوئور ، کلر ، برم و ید هستند. این عناصر کاربردهای مهم بسیاری دارند. به هر ماده ای که حاوی هالوژن باشد ، “هالوژنه” گفته می شود. اگر ماده ای حاوی هیچ یک از این هالوژن ها نباشد ، می توان آن را “هالوژن آزاد” یا “هالوژن صفر” نامید. در تهیه کامپاندهای رایج کابل از پلیمرهای هالوژنه استفاده زیادی می­شود که در اثر اشتعال گازهای اسیدی تولید می کنند و حتی می توانند موجب خفگی نیز بشوند. از PVC (پلی وینیل کلراید) و پلی اتیلن کلر (CPE) به طور گسترده در تهیه سیم و کابل استفاده می شود. اینها پلیمرهای هالوژنه هستند زیرا حاوی کلر هستند. بسیاری از انواع دیگر پلاستیک های غیر هالوژنه نیز استفاده می­شود. اینها شامل پلی اتیلن متقاطع (XLPE) ، الاستومرهای ترموپلاستیک (TPE) ، الفین های ترموپلاستیک (TPO) ، پلی اورتان ترموپلاستیک (TPU) و ولکانات های ترموپلاستیک (TPV) هستند. هر یک از این پلیمرها چقرمه و انعطاف پذیر است که در خواص پوشش کابل بسیار مهم است. اما خواص دیگری نیز که برای سیم و کابل مهم هستند، پایداری حرارتی و مقاومت آن در برابر هیدرولیز (به عنوان مثال ، تخریب مواد ناشی از آب) ، یا خصوصیات الکتریکی از آن جمله است. در این میان یک ترکیب HFFR یک پلاستیک غیر هالوژنه است که با یک بازدارنده شعله غیر هالوژنه ترکیب می شود.

 • انواع بازدارنده های شعله

از برم و کلر برای ایجاد بازدارنده های شعله هالوژنه استفاده می شود. برخی از انواع بازدارنده های شعله برمی و کلر شده به دلیل نگرانی های ایمنی و بهداشت محیط و انسان از رده خارج شده اند. در حالی که استفاده از انواع دیگر بازدارنده های شعله برومیت ایمن تلقی می شود. همچنین انواع مختلفی از بازدارنده های شعله بدون هالوژن وجود دارد که فاقد برم یا کلر هستند. این HFFR ها ممکن است با مواد معدنی فسفر ، نیتروژن یا معدنی مانند هیدروکسید آلومینیوم ساخته شوند. فرمولاسیون ترکیبی با HFFR نیاز به تخصص دارد تا انتخاب کند که چه ترکیبی از مواد افزودنی باعث ایجاد بازدارندگی شعله و همچنین خصوصیات عملکردی مانند مقاومت بالا ، انعطاف پذیری و مقاومت در برابر گرما ، رطوبت و پیری می شود. ترکیبات HFFR در مقایسه با سیستم­های هالوژنه مثل PVC در آتش دود و گاز اسید کمتری تولید می کنند. مواد بازدارنده شعله در این کابل ها ، یک لایه زغال در سطح را تشکیل می دهد که لایه ای از مواد سوخته روی سطح کابل است که از اجزای زیرین کابل محافظت می کند تا به آن اجازه دهد تا به کار خود ادامه دهد. با این حال هیدروکسید آلومینیوم (ATH) به عنوان اصلی­ترین جز کامپاندهای HFFR مطرح است.

شرکت کیمیا ابتکار پویش پارس با تهیه پودر هیدروکسید آلومینیوم با خلوص بالا و به صورت کاملا خشک  و ریز دانه، افتخار دارد که بخش مهمی از نیاز صنایع تولیدکنندگان سیم و کابل را برآورده سازد.

جهت دریافت اطلاعات فنی و اطلاع از قیمت محصول با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *