هیدروکسید آلومینیوم

تولید هیدروکسید آلومینیوم

هیدروکسید آلومینیوم را بهتر بشناسید

شرکت کیمیا ابتکار پویش پارس با تهیه پودر هیدروکسید آلومینیوم با خلوص بالا و به صورت کاملا خشک  و ریز دانه، افتخار دارد که بخش مهمی از نیاز صنایع تولیدکنندگان سیم و کابل، سنگ­های مصنوعی، مقره سازی و …  را برآورده سازد.

ساختار شیمیایی هیدروکسید آلومینیوم (ATH) و اطلاعات ایمنی:

 • ساختار هیدروکسید آلومینیوم:

هیدروکسید آلومینیوم یک منبع آلومینیوم کریستالی غیر محلول در آب برای استفاده­های سازگار با محیط های مختلف است. عبارت هیدروکسید، در واقع آنیون (OH)  متشکل از یک اتم اکسیژن متصل به یک اتم هیدروژن است که معمولاً در ساختار بسیاری از ترکیبات در طبیعت وجود دارد. ترکیبات هیدروکسید دارای خصوصیات و کاربردهای مختلفی هستند. هیدروکسید آلومینیوم، Al(OH)3، در طبیعت به عنوان ماده معدنی گیبسیت و همچنین به اسامی دیگری نظیر هیدراژیلیت نیز شناخته می شود.  سه ساختار شیمیایی بسیار نادرتر آن وجود دارد:  این ساختارها به ترتیب بایریت، دولاییت و نورداستراندیت نام دارند. هیدروکسید آلومینیوم در واقع یک ماهیت آمفوتریک دارد، یعنی همزمان دارای خواص قلیایی و اسیدی است. هیدروکسید آلومینیوم از نظر شیمیایی بسیار به اکسید آلومینیوم شباهت دارد.  در حقیقت اکسید آلومینیوم یا آلومینا (Al2O3) در اثر از دست دادن آب ساختاری هیدروکسید آلومینیوم تشکیل می­شود. مورد آخر نیز آمفوتریک است. این ترکیبات در کنار هم از اجزای اصلی خاک بوکسیت که اصلی ترین منشا فلز آلومینیوم، است به شمار می­روند. جدول زیر مهمترین مشخصات هیدروکسید آلومینیوم را نشان می­دهد.

 

Al(OH)3 Aluminium hydroxide
وزن مولکولی 78.00 g/mol
دانسیته 2.42 g/cm3
نقطه فلش Non-flammable
دمای ذوب 300 °C

 

مهمترین منبع برای استخراج هیدروکسید آلومینیوم خاک بوکسیت است. در واقع بوکسیت یک سنگ رسوبی است که دارای محتوای آلومینیوم نسبتا زیاد است. این سنگ منبع اصلی آلومینیوم و گالیوم در جهان است. بوکسیت دارای مواد شیمیایی گیبسیت (Al (OH)3) ، بوهمیت و دیاسپور است که با دو اکسید آهن گوتیت و هماتیت، و مقدار جزئی از ماده معدنی کائولینیت و خاک رس آلومینیوم مخلوط شده است.

 

هیدروکسید آلومینیوم

 • نکات ایمنی در مواجهه با هیدروکسید آلومینیوم:

      بخش 1: موارد عمومی

 • نام محصول:

هیدروکسید آلومینیوم

 • نام تجاری تولید کننده / تامین کننده:

شرکت کیمیا ابتکار پویش پارس

 • استفاده های پیشنهادی از محصول و محدودیت های استفاده:

صنایع سیم و کابل، مقره سازی، سنگ­های مصنوعی، رنگ و رزین، کاتالیست، سولفات آلومینیوم و …

 • جزئیات تولید کننده:

استان تهران، شهرک صنعتی شمس آباد

 • شماره تلفن اضطراری:

شماره تلفن اضطراری: 09023303954

بخش 2: شناسایی خطرات

 • طبقه بندی ماده یا مخلوط:

در GHS برای خطرات جسمی یا سلامتی طبقه بندی نشده است.

 • اظهارات خطر:
 • اظهارات احتیاطی:
 • در صورت نیاز به مشاوره پزشکی ، ظرف یا برچسب محصول را در دست داشته باشید.
 • دور از دسترس کودکان نگه دارید.
 • قبل از استفاده برچسب را بخوانید.
 • هنگام استفاده از این محصول از خوردن ، نوشیدن یا سیگار کشیدن خودداری کنید.

 

 • خطر احتراق گرد و غبار:

گرد و غبار این ماده غیر قابل احتراق است .

 

بخش 3: ترکیب / اطلاعات در مورد مواد تشکیل دهنده:

 • عناصر:

CAS: 21645-51-2

هیدروکسید آلومینیوم100٪

شامل عناصر هیدروژن، اکسیژن و آلومینیوم

 

بخش 4: اقدامات کمک های اولیه

 • شرح اقدامات کمک های اولیه:

پس از استنشاق:  در صورت مواجهه با گرد و غبار غلیظ، فرد را در معرض هوای تازه قرار دهید. در مواقع نادر اگر تنفس دشوار است ، اکسیژن بدهید.

پس از تماس با پوست:  ناحیه آسیب دیده را با آب و صابون بشویید. پوست در معرض را به آرامی با استفاده از آب بشویید .

پس از تماس چشمی:  از چشم در معرض دید محافظت کنید. چشم در معرض را شستشو و شستشو را به آرامی با استفاده از آب به مدت 15-20 دقیقه بشویید. اگر می توانید هنگام شستشو ، لنزهای تماسی را بردارید. در صورت ادامه تحریک و یا اگر به دنبال پزشک باشید.

پس از بلع:  دهان را کاملاً بشویید. اگر مقدار بلع زیاد نباشد نیازی به برگرداندن آن نیست.کافی است به مقدار کافی آب نوشیده شود. در صورت ادامه تحریک ، ناراحتی یا استفراغ به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

مهمترین علائم و اثرات ، حاد و تأخیری:

تحریک ، حالت تهوع ، سردرد ، تنگی نفس.

 

بخش 5: اقدامات اطفا حریق

این ماده در برابر حریق مقاوم است.

بخش 6: اقدامات آزادسازی تصادفی

می­توان مواد خارج شده از بسته بندی را، در صورت عدم آلودگی از قبیل رسیدن انواع فاضلاب به ماده، تماس با خاک­های آلوده و … مجددا آن را به بسته اولیه برگرداند. در صورت بازیابی یا دفع در صورت لزوم ، از کارکنان آموزش دیده / پیمانکار استفاده کنید. اجازه تولید و ایجاد گرد و غبار را ندهید. در صورت لزوم در چنین مواردی مواد جامد را به صورت پودر پراکنده شده را توسط پمپ فیلتر دار جمع آوری کنید .

بخش 7: رسیدگی و ذخیره سازی:

 • اقدامات احتیاطی برای استفاده ایمن:

تولید و جمع شدن گرد و غبار را به حداقل برسانید. بعد از دست زدن دست­ها را بشویید. پودرهای خشک می توانند الکتریسیته ساکن ایجاد کنند، هنگام از خوردن ، نوشیدن ، سیگار کشیدن خودداری کنید. مواد اگر در محیط آزمایشگاهی هستید از تهویه مناسب استفاده کنید.

 • شرایط نگهداری ایمن ، از جمله هر گونه ناسازگاری:

بهتر است هیدروکسید آلومینیوم را در مکان خشک و خنک نگهداری کنید. در صورت انبارکردن در کانتینرها تهویه مناسب را فراهم کنید. بهتر است  از ذخیره در نزدیکی گرمای شدید ، منابع اشتعال یا شعله باز خودداری شود. همچنین بهتر است دور از مواد غذایی، اسیدها و بازها و دور از مواد اکسید کننده نگهداری شود. در بهترین حالت، بهتر است این مواد در شرایط خشک و خنک نگهداری شود.

بخش 8: محافظت شخصی:

 • ایجاد کنترل های مهندسی مناسب: فواره های شستشوی چشم اضطراری و دوش های ایمنی باید در محل کاربرد موجود باشد. وجود تهویه مناسب و سایر کنترل های مهندسی برای حفاظت از گرد و غبار با غلظت­های بالا ضروری است.

حفاظت از تنفس:

در شرایط عادی استفاده لازم نیست. می­توان تنفس طبیعی داشت. در محیط با گرد و غبار بالا، استفاده از ماسک توصیه می­شود.

محافظت از پوست:

از دستکش­های مقاوم در برابر نفوذ پودر استفاده شود. در صورت تماس طولانی مدت دست با پودر به جهت جلوگیری از آسیب­های پوستی و انواع حساسیت­ها، بهتر است دست­ها را در پایان کار روزانه بشویید.

محافظت از چشم:

استفاده از عینک ایمنی دارای محافظ یا شیلد، جهت کار روزانه با پودر هیدروکسید آلومینیوم (ATH) توصیه می­شود. در صورت تماس غبار غلیظ با چشم، بهتر است چشم­ها به مدت حداقل 5 دقیقه با آب سرد شسته شود.

 • اقدامات بهداشتی عمومی:

در هنگام دست زدن به اقدامات احتیاطی معمول باید رعایت شود

پودر محصول بهتر است از نوشیدنی و مواد غذایی دور باشید.

بهتر است لباس­های کار که مقدار قابل توجهی گرد و غبار را به خود جذب کرده اند، مرتب شست و شو شوند.

 

بخش 9: خواص فیزیکی و شیمیایی

      جامد سفید رنگ با اندازه ذرات مختلف از 3 الی 100 میکرون

بی بو

غیر قابل اشتعال

pH قلیایی

دانسیته (گرم بر سانتیمتر مکعب): 42/2

نقطه ذوب: قبل از رسیدن به نقطه ذوب تخریب می­شود.

قابلیت انحلال : نامحلول در آب

وزن مولکولی: 78 گرم بر مول

پایداری شیمیایی: تا دمای 180 درجه سانتیگراد پایدار است. در اسیدها محلول است.

مواد ناسازگار: اسیدهای قوی. بازهای قوی

 

بخش 10: اطلاعات سم شناسی

حد مسمومیت حاد :

سطح اثر تا 2000 میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن

سطح اثر تا بیشتر از  3/2 میلی گرم در لیتر هوا

حساسیت :

در بعضی افراد امکان حساسیت پوستی وجود دارد.

سرطان زایی : بدون اطلاعات اضافی

جهش زایی : بدون اطلاعات اضافی

سمیت تولید مثل : بدون اطلاعات اضافی

ماندگاری و تجزیه پذیری:  به راحتی در محیط زیست تخریب می شود.

توصیه های دفع ضایعات : ضایعات را نباید همراه زباله های خانگی دور ریخت و بهتر است از ورود محصول به جریان فاضلاب شهری جلوگیری شود.

بسته بندی: بهتر است در بسته بندی­های دولایه و به دور از رطوبت نگهداری شود.

کلاس خطر حمل و نقل و بسته بندی:  کالاهای خطرناک نیستند.

شرکت کیمیا ابتکار پویش پارس با تهیه پودر هیدروکسید آلومینیوم با خلوص بالا و به صورت کاملا خشک  و ریز دانه، افتخار دارد که بخش مهمی از نیاز صنایع تولیدکنندگان سیم و کابل، سنگ­های مصنوعی، مقره سازی و …  را برآورده سازد.

جهت دریافت اطلاعات فنی و اطلاع از قیمت محصول با ما در تماس باشید.

 

فروش هیدروکسید آلومینیوم:

هیدروکسید آلومینیوم، آلومینای سه آبه یا آلومینای آبدار با فرمول شیمیایی Al(OH)3 نوعی ماده ی معدنی -شیمیایی به رنگ سفید و یا گاهی صورتی روشن است که در آب حل نمی­شود، اما در اسیدهای قوی مانند سولفوریک اسید، نیتریک اسید و هیدروکلریک اسید محلول می باشد.  بیشترین حجم فروش هیدروکسید آلومینیوم برای استخراج فلز آلومینیوم مصرف می شود به طوری که از هر 1000 کیلو آلومینا در حدود ۵۰۰ کیلوگرم فلز آلومینیوم را می­توان استخراج کرد. از هیدروکسید آلومینیوم به طور گسترده برای تولید فرآورده های نسوز، سنگ­های کورین، مواد ساینده، سرامیک، لعاب فلز و الکتروکوراندوم استفاده می شود. این ماده در پلیمر ها نظیر پوشش های کابل و یا به عنوان پر کننده در رزین­های پلی استر و رزین های اپوکسی نیز کاربرد دارد.

پیش بینی می شود در سال 2021 بازار هیدروکسید آلومینیوم (آلومینا تری هیدرات یا ATH) بیش از 4.5 درصد از نظر حجم معاملات مواد معدنی را برای خود ثبت کند.  عوامل عمده در بازار مورد مطالعه شامل افزایش استفاده در کاربردهای پلیمری ، در درجه اول به عنوان مواد ضد حریق و افزایش استانداردهای ایمنی در ساخت و ساز ساختمان است. به طور مثال، گسترش کاربردهایی نظیر کامپاندهای سیم و کابل کم دود و بدون هالوژن و یا گسترش کاربردهایی نظیر سنگ­های مصنوعی موجب گسترش بازار مصرف هیدروکسید آلومینیوم شده است. همچنین از نظر کاربردهای بهداشتی و دارویی نیز این حوزه توسعه یابد. هرچندکه در بازار هیدروکسید آلومینیوم گریدهای صنعتی همچنان بر بازار حاکم بود و انتظار می رود با توجه به کاربردهای مختلف صنعتی ، مانند مواد شیمیایی بازدارنده شعله ، مواد پرکننده و پوشش ، چسب ها ، درزگیرها و الاستومرها در دوره پیش بینی شده با سریعترین نرخ گسترش یابد. انتظار می رود افزایش استفاده در باتری ها و مواد شیمیایی به عنوان یک فرصت رشد برای بازار مورد مطالعه در دوره پیش بینی عمل کند.

فروش هیدروکسید آلومینیوم
– تسلط صنایع پلیمر بر بازار هیدروکسید آلومینیوم:

هیدروکسید آلومینیوم به طور عمده در پلاستیک ها به عنوان بازدارنده شعله استفاده می شود. تا جایی که تقریباً 40٪ هیدروکسید آلومینیوم تولید شده در جهان در صنعت پلاستیک استفاده می شود. در ترموپلاستیک ها ، مواد بازدارنده شعله در حالت مذاب به ماتریس پلیمر اضافه می شوند. این عمل از طریق فرآیندهای اختلاط مذاب در کونیدر و یا اکسترودرهای دو ماردون قابل انجام است. از مواد پلیمری آمیخته شده با هیدروکسید آلومینیوم در صنایع مختلف برای کاربرد نهایی استفاده می شود، به دلیل مزایایی از جمله هزینه کم، دوام بالا، مقاومت مناسب در برابر آب و غیره در برخی از صنایع مصرف کننده نهایی شامل صنایع خودرو، حمل و نقل ، ساخت و ساز ، برق و برق الکترونیک و … استفاده می­شود. از سوی دیگر تقاضای فزاینده برای مواد سبک و مقاوم در برابر آتش در صنعت خودرو ، به منظور ایجاد کارایی بیشتر و انعطاف پذیری در طراحی ، عامل اصلی رشد بازار پلاستیک­های مقاوم در برابر حریق است.

همچنین در  صنعت برق به دلایل بهداشتی ، ایمنی و بازیافت تلاش­­های زیادی جایگزینی برای پلیمرهای هالوژن دار، به عنوان بازدارنده های شعله انجام شده است. این مواد به عنوان عایق و محفظه قطع کننده های مدارها، کنتاکتورها، ترانسفورماتورها و موتورها استفاده می شود. گسترش صنایع پلیمری در مناطق آسیا و اقیانوسیه و اروپا به احتمال زیاد بازار هیدروکسید آلومینیوم را در دوره پیش بینی پیش خواهد برد.

چین به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در صنایع شیمیایی و معدنی از جمله صنعت آلومینیوم، بزرگترین بازارهای شیمیایی جهان را در اختیار دارد و از این تأثیر بسزایی در بازار منطقه دارد.  در طی برنامه پنج ساله سیزدهم ، انتظار می رود که صنایع شیمیایی چین وارد مرحله جدیدی شود که از ویژگی های آن می توان به توسعه سبز ، پیشرفت صنعتی و رشد ساختاری اشاره کرد. بخش بهداشت و درمان چین نیز با سرعت بالایی در حال رشد است. رئیس جمهور شی جین پینگ به عنوان بخشی از برنامه های خود برای تمرکز بر نوآوری و تحقیق و توسعه داخلی برای بخش دارویی خبر داد. انتظار می رود چنین عواملی بازار هیدروکسید آلومینیوم چین را در طی دوره پیش بینی پیش ببرد.

بازار هیدروکسید آلومینیوم با تولید کنندگان مختلف در سراسر جهان ماهیت پراکنده ای دارد . شرکت های بزرگ شامل Aluminium Corporation of China Limited (Chalco) ، Nabaltec AG  و … هستند.
حجم عمده تولیدات این صنایع در کاربردهای مختلفی مصرف می­شود که در زیر به آن اشاره شده است.

کشور ایران، طبق مطالعات میدانی به عمل آمده بیش از 20 میلیون تن معدن خاک بوکسیت قابل برداشت دارد که عمدتا در محدوده شمال شرق ایران واقع شده است. غیر از این پژوهش هایی جهت اکتشاف معادن در مرکز و جنوب غربی کشور انجام شده است. میزان تولید هیدروکسید آلومینیوم در سال در جهان حدود 100 میلیون تن در سال است که بیش از 90 درصد آن صرف تولید اکسید آلومینیوم می­شود. بخش مهمی از این اکسید آلومینیوم نیز صرف استخراج فلز آلومینیوم می­شود. 10 درصد از هیدروکسید آلومینیوم نیز صرف مصارف شیمیایی و کاربردهای ضد حریق می­شود.

شرکت کیمیا ابتکار پویش پارس با تهیه پودر هیدروکسید آلومینیوم با خلوص بالا و به صورت کاملا خشک  و ریز دانه، افتخار دارد که بخش مهمی از نیاز صنایع تولیدکنندگان سیم و کابل، سنگ ­های کورین، صنایع شیمیایی و … را برآورده سازد.

جهت دریافت اطلاعات فنی و اطلاع از قیمت محصول با ما در تماس باشید.

 

استخراج هیدروکسید آلومینیوم:

هیدروکسید آلومینیم، یا تری هیدرات آلومینیوم که عموما آن را با نام اختصاری (ATH) می­شناسند بطور عمده ماده اولیه تولید آلومینا  (Al2O3) است که بعد از فرآیند استخراج از بکسیت و خالص سازی اولیه، تحت فرآیند تکلیس قرار گرفته و به آلومینا یا همان اکسید آلومینیوم که منبع اصلی استخراج فلز آلومینیوم است، تبدیل می­گردد. در سال­های اخیر، تولید عمده­ی هیدروکسید آلومینیم در جهان از ماده معدنی بوکسیت که نوعی خاک طبیعی قرمز رنگ است صورت پذیرفته است. با این وجود منابع دیگری برای استخراج فلز آلومینیوم مطرح است، به گونه ای برای استخراج این محصول استراتژیک، تولید آلومینا از نفلین سینیت، در کشورهایی که میزان  ذخایرب وکسیت آنها اندک است، و همچنین مطالعه و شناخت محلول­های آلومینات حاصل از لیچینگ نفلین سینیت و بررسی امکان فرآوری آلومینا از آن­ها یک ضرورت به نظر می­رسد. فرآیند تولید آلومینا از نفلین سینیت شامل مراحل متعددی است که به ترتیب شامل سینتر کردن نفلین سینیت در ترکیب با سنگ آهک، سپس انجام عملیات فرآیندی لیچینگ مواد سینتر شده، زدودن سیلیس، کربنیزه نمودن توامان با ترسیب هیدروکسید آلومینیم و سپس انجام کلسیناسیون آن می­باشد. در طی عملیات استخراج از نفلین سینیت، علاوه بر تولید هیدروکسید آلومینیوم، و آلومینا، کربنات­های سدیم و پتاسیم، به عنوان ترکیبات جانبی ضمن فرآیند تولید اصلی، ایجاد می­گردد. در واقع می­توان اینطور بیان نمود که عملیات کربنیزاسیون به عنوان یکی از متدهای ترسیب هیدروکسیدآلومینیم از محلول آلومینات زدوده شده از سیلیس، جهت کم کردن pH محلول می­باشد که این عملیات با تزریق گاز دی اکسید کربن به عنوان گاز سینتر کننده  به درون محلول آلومینات، صورت می­پذیرد.

فرآیند کربنیزاسیون محلول آلومینات، خود دارای گام های اساسی است: این مراحل شامل جذب گاز کربن دی اکسید، تجزیه آلومینات و در پی آن فرآیند کریستالیزاسیون هیدروکسید آلومینیم است. در این عملیات شیمیایی – معدنی در گام نخست گاز با محلول پایه آب واکنش داده و بی کربنات حاصل می­شود. از آنجا که بی­کربنات تولید شده یک اسید ضعیف است، این ترکیب در عمل با یون هیدروکسیل واکنش داده و باعث خنثی شدن آن می­شود

 

در اثر خنثی شدن یون های هیدروکسیل آزاد در محلول، pH  محلول کاهش می یابد. با توجه به اینکه، هیدروکسید آلومینیوم در محدوده  13   pH=بیشترین انحلال پذیری در آب را دارد، با کاهش pH محلول، از میزان انحلال پذیری آن به شدت کاسته شده و این امر موجب فوق اشباع شدن محلول و رسوب هیدروکسید آلومینیوم در کریسالیزور می شود. در واقع کاهش میزان حلالیت این ماده، موجب ناپایداری محلول آلومینات شده و شرایط از لحاظ ترمودینامیکی برای فرآیند ترسیب هیدروکسید آلومینیوم مهیا می­گردد.

علاوه بر آن در pH  های نسبتا پایین که به علت عملیات تزریق گاز کربن دی اکسید صورت می­گیرد، میزان یون بی کربنات در محلول آماده شده آلومینات بیشتر شده و آلوموکربنات سدیم که با عنوان داسونیت نیز شناخته می­شود، ترسیب خواهد شد. بروز چنین پدیده­ای علاوه بر آلودگی محصول موجب اتلاف عناصر آلومینیم و یا سدیم موجود در محلول می­شود. مرسوم آن است که عملیات کربنیزاسیون را در دمای حدود 75 درجه سانتیگراد صورت پذیرد. انجام عملیات تبلور در دماهای پایین تر، منجر به تشکیل هیدروکسید آلومینیم  با اندازه بلورهای ریزتر خواهد شد. دمای محیط واکنش، حجم جوانه اولیه و سرعت بهم زدن محلول، از جمله پارامتر های مؤثر بر

فرایند کربنیزاسیون معرفی شده اند. در این میان برای تولید محصولی با خلوص بالا، تعیین مقادیر اپتیمم pH و نسبت جوانه لازم است. محصول بدست آمده باید از توزیع اندازه ذرات مناسبی نیز برخوردار باشد. افزودن جوانه اولیه در فرآیند کریستالیزاسیون، می تواند به شروع سریعتر فرآیند رسوب دهی و همچنین کاهش قابل توجه نوسان دامنه اندازه ذرات شود. هر چقدر اندازه ذرات جوانه ریزتر باشد، توزیع اندازه ذرات یکنواخت تر بوده ودامنه نوسان ذرات بطور قابل توجهی کاهش می­یابد.

 

ذرات هیدروکسید الومنیوم

 

 

هیدروکسید آلومینیوم (ATH) چیست؟ ساخنار شیمیایی هیدروکسید آلومینیوم چگونه است؟

هیدروکسید آلومینیوم (Aluminum Hydroxide)، که با نام­های دیگری چون آلومینای سه آبه، تری هیدروکسید آلومینیوم یا آلومینای آبدار شناخته می­شود، دارای  فرمول شیمیایی به شکل Al(OH)3 است. در واقع این ماده ساختاری دگر شکل یافته از اکسید آلومینیوم است که در آن مقداری آب به شکل شیمیایی جذب شده است. این ماده نوعی ترکیب شیمیایی واسط است که در فرآیند استخراج فلز آلومینیوم از خاک بوکسیت بدست می­آید. بسته به شرایط استخراج این ماده از خاک بوکسیت، رنگ محصول می­ تواند تا حدودی متفاوت باشد، اما بطور کلی رنگ این ماده نسبتا سفید و با ساختاری کریستالی به نظر می­رسد. اگرچه هیدروکسید در آب نا محلول است اما در بسیاری از ترکیبات اسیدی قابلیت انحلال دارد که موجب تشکیل نمک­های مختلف آلومینیوم می­شود.

اگرچه هیدروکسید آلومینیوم به عنوان یک ماده واسط در تولید اکسید آلومینیوم و پس از آن در استخراج فلز آلومینیوم کاربرد دارد، اما کاربردهای جانبی دیگری برای آن مطرح شده است. این ماده بعنوان یکی از اجزای سنگ­های مصنوعی که در ایران با عنوان سنگ کورین شناخته می شود مصرف می شود. همچنین این ماده در تهیه نمک­های آلومینیوم چون سولفات آلومینیوم یا فسفات آلومینیوم برای تصفیه پساب­های صنعتی، به عنوان عامل تاخیرانداز شعله در کامپاندهای پلیمری، ساخت کامپوزیت­ها مقاوم به شعله، صنایع رنگ سازی، سیم و کابل و حتی داروسازی کاربرد دارد. در مورد کاربردهای این ماده در مقالات دیگر مفصل صحبت خواهد شد.

 

مراحل استخراج فلز آلومینیوم و تشکیل ماده واسطه هیدروکسید آلومینیوم

 

مصرف هیدروکسید آلومینیوم در صنعت دارویی

هیدروکسید آلومینیوم اغلب به صورت خوراکی برای تسکین موقتی سوزش معده یا ریفلاکس معده مری تجویز می شود. ممکن است به صورت موقتی ، به منظور محافظت و تسکین پوست پاره و ساییده ، زخم ها و سوختگی های جزئی و تحریکات پوستی ناشی از اصطکاک و مالش استفاده شود. بیماران همچنین ممکن است آن را برای درمان ورم مخاط دهان ناشی از شیمیایی به شکل دهانشویه دریافت کنند. علاوه بر این ، به دلیل توانایی آن در افزایش فاگوسیتوز و تحریک پاسخ های ایمنی ، برای استفاده به عنوان کمکی در واکسن های متعدد مورد تایید قرار گرفته است. همچنین دارای مجوز استفاده در طیف وسیعی از محصولات آرایشی با غلظت های مختلف است. هیدروکسید آلومینیوم همچنین می تواند به عنوان یک اتصال دهنده فسفات در بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیوی عمل کند. با این حال ، استفاده از آن به این روش به دلیل خطر عوارض جانبی نادر است. معمولاً هیدروکسید خوراکی آلومینیوم یک فرمولاسیون مایع از هیدروکسید آلومینیوم و منیزیم است.

مکانیسم عمل :

هیدروکسید آلومینیوم [Al (OH) 3] به Al3 + و OH- در معده جدا می شود. سپس گروه های هیدروکسید آزاد شده به پروتون های آزاد متصل می شوند و در نهایت آب و نمک های آلومینیوم نامحلول ، عمدتا Al (Cl) 3 ، در معده تولید می کنند. اتصال پروتون برای افزایش PH کلی معده ، یعنی اسیدی کمتر ، باعث کاهش علائم سوء هاضمه می شود. نمک آلومینیوم تولید شده در درجه اول از طریق مدفوع دفع می شود . آلومینیوم در حالت پایدار درون بدن وجود دارد ، بنابراین بدن با افزایش معادل دفع ادرار از آلومینیوم اصلاح نشده ، مدیریت گذرا در جذب آلومینیوم از استفاده به عنوان ضد اسید را دارد. با این حال ، ممکن است با افزایش طولانی مدت مصرف آلومینیوم ، نقطه تنظیم آن حالت پایدار افزایش یابد ، بنابراین درمان با هیدروکسید آلومینیوم نباید به عنوان یک راه حل طولانی مدت برای بیماران مبتلا به سوء هاضمه اسید در نظر گرفته شود. علاوه بر این ، بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیه ممکن است قادر به دفع آلومینیوم افزایش یافته نباشند و بنابراین باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند.

هیدروکسید آلومینیوم موضعی یک لایه اسیدی و آب دوست در منطقه تحریک ایجاد می کند. این به عنوان یک مانع محافظ برای جلوگیری از عفونت و جلوگیری از رشد باکتری در داخل زخم است.

هیدروکسید آلومینیوم هنگامی که به عنوان ضد اسید استفاده می شود باید به صورت خوراکی تحویل داده شود. سوسپانسیون هیدروکسید آلومینیوم را قبل از استفاده به خوبی تکان دهید. این دارو باید 5 تا 6 بار در روز بعد از غذا و هنگام خواب مصرف شود ، بیشتر از 3.84 گرم در هر 24 ساعت. بیمار باید دوز مصرفی را با مصرف آب دنبال کند.

این محصول را میتوان به صورت موضعی  در ناحیه مورد نظر استفاده کرد و در جای خود باقی بماند. آلومینیوم موضعی جذب پوستی کمی دارد ، بنابراین درمان موضعی با هیدروکسید آلومینیوم ممکن است نیاز به استفاده مجدد در صورت لزوم داشته باشد.

از عوارض جانبی اولیه هیدروکسید آلومینیوم می توان به هیپومنیزمی ، هیپوفسفاتمی ، یبوست و کم خونی اشاره کرد. علاوه بر این ، به دلیل توانایی آن در تحریک سیستم ایمنی ، مواردی از گرانولومای مداوم در محل تزریق واکسن های حاوی هیدروکسید آلومینیوم مشاهده شده است.  کاربردهای موضعی هیچگونه عوارض جانبی را نشان نداده اند ، در درجه اول به این دلیل که هیدروکسید آلومینیوم از طریق اپیدرم جذب نمی شود.

موارد منع مصرف

این ماده برای بیماران دارای حساسیت  به دارو منع مصرف دارد. تجویز طولانی مدت نباید در بیمار مبتلا به نقص کلیه یا بیمار در دیالیز مورد توجه قرار گیرد ، زیرا اختلال در ترشحات اضافی آلومینیوم ممکن است اثرات سو دارو را تسریع کند. به دلیل توانایی هیدروکسید آلومینیوم در اتصال فسفات ، نباید در بیماران مبتلا به اسهال شدید هستند  تجویز شود ، زیرا ممکن است هیپوفسفاتمی تشدید شود. علاوه بر این ، تجویز هیدروکسید آلومینیوم قبل از استفاده از یک فلوئوروکینولون مانند سیپروفلوکساسین ، کاهش قابلیت دسترسی زیستی داروی ضد میکروبی را کاهش داده و اثر آن را کاهش داده است. به همین ترتیب ، نباید همزمان با این داروها تجویز شود. اگرچه حداقل دو ساعت پس از ضد میکروب هیدروکسید آلومینیوم تهیه شود ، بیمار می تواند این اثر را بسیار کاهش دهد. به دلیل ماهیت آن به عنوان یک ماده قلیایی ، نباید همزمان با داروهایی که به جذب اسیدی بستگی دارند مانند ریوسیگوات یا رالتگراویر تجویز شود ، زیرا باعث کاهش کارآیی این روش های درمانی می شود.

مسمومیت

تشنج، نرمی استخوان، و انسفالوپاتی از اثرات مهمیه که در مصرف این ماده ثبت شده است. قبل از تجویز هیدروکسید آلومینیوم باید از بیماران تست گرفته شود که در مصرف این ماده دچار مشکل نشوند ، زیرا این نتایج ارتباط زیادی با استفاده از هیدروکسید آلومینیوم به عنوان یک اتصال دهنده فسفات در بیماران تحت دیالیز دارد. [7] بیشتر گزارش های انسفالوپاتی و استئومالاسی از دوره ای صادر شده است که استانداردهای تصفیه آب برای دیالیز به اندازه الان قوی نبوده و احتمالاً رابطه آلومینیوم خوراکی با مسمومیت را مخدوش کرده است. برگشت سمیت هیدروکسید آلومینیوم با قطع دارو اتفاق می افتد. واکسنهای کمکی هیدروکسید آلومینیوم و هیدروکسید آلومینیوم هیچ اثری سمی نشان نداده اند ، در درجه اول به دلیل غلظت کم مرتبط با هر دو کاربرد.

مدیریت تجویز هیدروکسید آلومینیوم به عنوان ضد اسید برای بیماران به یک تیم بین حرفه ای از متخصصان مراقبت های بهداشتی نیاز دارد که شامل یک پرستار ، تکنسین های آزمایشگاهی ، داروسازان ، مددکاران اجتماعی و چندین پزشک در تخصص های مختلف باشد. پس از تشخیص بیماری قابل درمان با هیدروکسید آلومینیوم ، مانند سوزش معده ، مراقبت لازم است تا مشخص شود آیا بیمار دارای عوامل خطر یا موارد منع مصرف هیدروکسید آلومینیوم است.

شرکت کیمیا ابتکار پویش پارس با تهیه پودر هیدروکسید آلومینیوم با خلوص بالا و به صورت کاملا خشک  و ریز دانه، افتخار دارد که بخش مهمی از نیاز صنایع تولیدکنندگان سیم و کابل، سنگ­های مصنوعی، مقره سازی و …  را برآورده سازد.

.  جهت دریافت اطلاعات فنی و اطلاع از قیمت محصول با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *