آلومینیوم هیدروکسید

آلومینیوم هیدروکسید

آلومینیوم هیدروکسید (آلومینیوم تری هیدرات) به عنوان یک ترکیب بسیار غنی از عنصر آلومینیوم مورد توجه است. این ترکیب در طبیعت کمتر به صورت خالص یافت می شود و بیشتر، عنصر آلومینیوم در قالب اکسید آلومینیوم (Al2O3) دیده می شود.  اکسید آلومینیوم نیز به شکل ناخالص (خاک بوکسیت) در معادن طبیعی وجود دارد. با استخراج بوکسیت، این ماده تحت واکنش با هیدروکسید سدیم قرار می­گیرد و با انحلال اکسید آلومینیوم به شکل آلومینیوم هیدروکسید و زدودن ناخالصی ها، ترکیبات خالص پایه آلومینیوم دار در محیط قلیایی شکل می گیرد که در استخرهای کریستالیزور، قابلیت رسوب و ته نشینی به شکل هیدروکسید آلومینیوم را دارد.

با افزایش تقاضا برای تامین فلز آلومینیوم و دیگر مواد شیمیایی  بر اساس اتم های آلومینیوم، امروزه در  تمام دنیا، برداشت خاک بوکسیت از معادن، در کشورهای صنعتی و اغلب کشورهای در حال توسعه به عنوان یک اولویت محسوب می شود. این امر حالی است که امروزه در تمام قاره های جهان، به جز مناطق جنوبگان، عملیات استخراج آن انجام می شود. بزرگترین ذخایر بوکسیت در جهان در استرالیا، جامائیکا، برزیل و گینه وجود دارد.

پیش بینی می شود در سال 2022 بازار هیدروکسید آلومینیوم (آلومینا تری هیدرات) بتواند بیش از 4.5 درصد را از نظر حجم معاملات مواد معدنی را ثبت کند. عوامل عمده در بازار مورد مطالعه شامل افزایش استفاده در کاربردهای پلیمری ، در درجه اول به عنوان ضد حریق و افزایش استانداردهای ایمنی در ساخت و ساز ساختمان است. در میان انواع گریدهای بهداشتی و صنعتی، گرید صنعتی از نظر میزان تقاضا بر بازار حاکم بود و انتظار می رود با توجه به کاربردهای مختلف صنعتی مانند مواد شیمیایی بازدارنده شعله ، مواد پرکننده و پوشش ، چسب ها ، درزگیرها و الاستومرها در دوره پیش بینی با سریعترین نرخ گسترش یابد. همچنین انتظار می رود افزایش استفاده در باتری ها و مواد شیمیایی به عنوان یک فرصت رشد برای بازار مورد مطالعه در دوره پیش بینی عمل کند.

در کشورهای آسیایی، چین، هند، ژاپن و کره جنوبی بیشترین حجم مصرف هیدروکسید آلومینیوم را نشان داده اند. در این میان چین به عنوان یک تولید کننده مطرح در جهان خود را معرفی کرده است. در قاره امریکا، کشورهای آمریکا، کانادا و مکزیک و در قاره اروپا نیز، آلمان، بریتانیا و فرانسه نیز بالاترین آمار مصرف هیدروکسید آلومینیوم را نشان داده اند. پیش بینی می شود اندازه بازار آلومینا تری هیدرات به دلیل کاربرد آن در صنایع ساخت و ساز ، خودرو ، پلاستیک ، برق ، نساجی ، کاغذ ، شیشه و لاستیک در بازه زمانی پیش بینی شده رشد قابل توجهی داشته باشد. این ماده به عنوان ماده اولیه سایر مواد شیمیایی آلومینیوم از جمله آلومینای کلسینه ، کلرید پلی آلومینیوم ، سولفات آلومینیوم ، آلومینات سدیم و نیترات آلومینیوم است. تقاضای فزاینده برای پلاستیک ها و برای مواد کامپوزیتی به دلیل خواص بازدارنده شعله، احتمالاً باعث رشد بازار می شود. پیش بینی می شود اروپا به رهبری فرانسه ، ایتالیا ، انگلستان ، آلمان در بازه زمانی پیش بینی شده رشد کند. مقررات دقیق زیست محیطی در مورد دفع آب فاضلاب احتمالاً تقاضای محصول منطقه ای را ایجاد می کند. اندازه بازار مواد شیمیایی تصفیه فاضلاب پیش بینی می شود تا سال 2027 از 8.5 میلیارد دلار فراتر رود که تقاضای محصول را در بازه زمانی پیش بینی می کند.

هیدروکسید آلومینیوم در صنعت داروسازی به عنوان ضد اسید استفاده می شود و به كاهش اسیدیته نیز كمك می كند و همچنین برای كنترل سطح فسفات در خون مصرف می شود كه در صورت عدم کنترل می تواند باعث نارسایی كلیه شود. تغییر شیوه زندگی و عادات غذایی همراه با افزایش نگرانی از دارو احتمالاً باعث رشد صنعت می شود. بازار جهانی ترکیبات ضد اسید تا سال 2025 احتمالاً بیش از 18.5 میلیارد دلار رشد خواهد کرد ، بنابراین ارزش بازار تری هیدرات آلومینا را تا سال 2025 هدایت می کند.

تری هیدرات آلومینا به طور عمده در پلاستیک ها به عنوان بازدارنده شعله استفاده می شود. تقریباً 40٪ تری هیدرات آلومینا تولید شده در صنعت پلاستیک استفاده می شود. در ترموپلاستیک ها ، مواد بازدارنده شعله در حین اکستروژن در حالت مذاب به ماتریس پلیمر اضافه می شوند ، در حالی که در پلاستیک های ترموست، مواد بازدارنده شعله حین فرآیند پلی کندسانساسیون در ساختار پلیمر قرار می گیرند. پلاستیک ها به دلیل مزایایی از جمله کم هزینه ، وزن کمتر ، با دوام ، مقاوم در برابر آب و غیره در صنایع مختلف کاربر نهایی مورد استفاده قرار می گیرند. در برخی از صنایع عمده کاربرد نهایی شامل خودرو و حمل و نقل ، ساخت و ساز  و برق است.  تقاضای فزاینده برای مواد سبک و مقاوم در برابر آتش در صنعت خودرو ، به منظور ایجاد کارایی بیشتر و انعطاف پذیری در طراحی ، عامل اصلی رشد بازار پلاستیک است. پلاستیک های با عملکرد بالا مزایای طراحی و مقاومت قابل مقایسه فولاد را به تولید کنندگان ارائه می دهند ، بنابراین ، این امر به کاهش وزن کلی و کنترل انتشار گازهای گلخانه ای کمک می کند.

در صنعت برق نیز به دلایل ایمنی و بازیافت، به دنبال جایگزینی برای بازدارنده­های  هالوژن دار، به عنوان عوامل تاخیر انداز شعله است. تاخیر اندازهای شعله در لوازم الکتریکی، مانند قطعات عایق و محفظه قطع کننده های مدار، کنتاکتورها، ترانسفورماتورها و موتورها استفاده می شود. افزایش تولید پلیمرها در حوزه آسیا و اقیانوسیه و اروپا به احتمال زیاد بازار هیدروکسید آلومینیوم را افزایش خواهد داد.

آلومینیوم هیدروکسید

شکل 1: حجم مصرف هیدروکسید آلومینیوم در صنایع مختلف در سال 2019

در بازار تولید و مصرف هیدروکسید آلومینیوم چین بر بازار آسیا و اقیانوسیه تسلط دارد. چین یکی از بزرگترین بازارهای شیمیایی جهان را دارد و تأثیر بسزایی در بازار منطقه دارد. در طی برنامه پنج ساله سیزدهم ، انتظار می رود که صنایع شیمیایی چین وارد مرحله جدیدی شود که مشخصه آن توسعه سبز ، درجه بندی صنعتی و تحولات ساختاری است. انتظار می رود چنین عواملی بازار هیدروکسید آلومینیوم چین را در طی دوره ده ساله پیش ببرد.

از نظر نکات ایمنی، هیدروکسید آلومینیوم به صورت پودر یا گرد و غبار ممکن است باعث تحریک چشم و دستگاه تنفسی پوست شود. مصرف محصول احتمالاً اثرات مضر و نامطلوبی بر روی انسان خواهد داشت. توصیه می شود محصول در جای خشک و تهویه مناسب نگهداری شود. پیشنهاد می شود هنگام استفاده از آن پوشانده نشود. هیدروکسید الومینیوم علاوه بر کاربردهای مطرح شده در صنایع سنگ های مصنوعی، صنایع شیمیایی، صنایع الکتریکی و به عنوان تاخیر انداز شعله کاربرد دارد.

شرکت کیمیا ابتکار پویش پارس، کوشیده است تا با درک نیاز مشتریان، در راستای تولید و داخلی سازی آلومینیوم هیدروکسید برای رفع نیاز صنایع مختلف گام بردارد.

جهت دریافت اطلاعات فنی و اطلاع از قیمت محصول با ما در تماس باشید.

09023303954

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *